ArmadaClinic sp. z o.o. realizuje program: Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy, dzięki środkom z PFRON w ramach Modułu II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” w 2025 r.
Gmina Miejska Kraków w bieżącym roku otrzymała środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Modułu II Programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” w wysokości 2 937 600,00 zł.
Celem programu PFRON pod nazwą „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Beneficjentami wsparcia są pełnoletni obywatele Ukrainy z niepełnosprawnością, spełniający łącznie następujące warunki:
ich pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznany za legalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy,
posiadają dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności, a w przypadku jego braku przedstawią oświadczenie lub oświadczenie opiekuna o jego posiadaniu.
Otrzymane środki zapewnią wsparcie dla 40 osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy w postaci zakwaterowania wraz z całodobową opieką pielęgniarską i pielęgnacyjną oraz zajęciami usprawniającymi w placówce całodobowej opieki dla osób w podeszłym wieku i osób z niepełnosprawnościami w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 roku. Zadanie jest kontynuacją wsparcia realizowanego nieprzerwanie od 1 lipca 2022 roku.
Osoby przebywające w miejscach zakwaterowania zbiorowego pozbawione są często bezpośredniej pomocy w codziennych czynnościach oraz możliwości udziału w zajęciach aktywizujących oraz usprawniających, co negatywnie wpływa na proces ich rehabilitacji. Dzięki zaproponowanemu wsparciu podniósł się komfort życia uchodźców z niepełnosprawnościami. Dodatkowymi beneficjentami wsparcia są opiekunowie faktyczni, którzy korzystają z odciążenia od bezpośredniej, często całodobowej opieki nad swoimi podopiecznymi.
Rezultatem uruchomionego wsparcia jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa uchodźców z Ukrainy oraz usprawnienie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, dzięki organizowanym zajęciom aktywizującym i całodobowej opiece.
Więcej o Programie „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” – Modułu II, na stronie internetowej PFRON.


